Facebook

Klimatyzacja | Barterm

Klimatyzator dobry na upał

W upalne letnie dni i duszne, męczące noce nie ma lepszego miejsca od chłodnego, komfortowego wnętrza domu. Państwa nowe klimatyzatory zakończą niewygody letnich upałów i pozwolą dobrze odpocząć. Tego lata przegoń upał swoim nowym klimatyzatorem.

klimatyzacja

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Klimatyzator kupuje się przede wszystkim po to, by chłodził, więc na ważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego urządzenia, jest jego wydajność (moc) chłodnicza. Do precyzyjnego doboru potrzebne są nieco skomplikowane obliczenia uwzględniające zyski ciepła od nasłonecznienia, od urządzeń działających w pomieszczeniu, od przebywających w nim ludzi oraz wynikające z przenikania ciepła przez ściany i strop. Na potrzeby doboru klimatyzatora do pomieszczeń mieszkalnych takie obliczenia przeprowadza się rzadko. Wystarczająco dokładny okazuje się prosty rachunek oparty na założeniu, że moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Wynika z tego, że na przykład do pokoju o powierzchni 20 m2 odpowiedni jest klimatyzator o mocy 2 kW.

O czym należy pamiętać

Klimatyzator nie dostarcza świeżego powietrza, a więc nie może zastąpić wentylacji, a jedynie stanowi jej uzupełnienie.

Dwa razy w roku należy robić przegląd klimatyzatora. Jeżeli nastąpi wyciek freonu, to – poza względami ekologicznymi (zatruwanie środowiska) – może się zatrzeć sprężarka, a koszt jej naprawy jest porównywalny z zakupem nowego klimatyzatora.

Wielkość mocy chłodniczej klimatyzatora, a przez to koszt jego zakupu i zużycie energii w czasie pracy można zmniejszyć, izolując okna od promieniowania słonecznego, ponieważ od niego pochodzą największe zyski ciepła. Warto także zamontować żaluzje w oknach lub przykleić folie odbijające światło, dzięki czemu zmniejszy się ilość wpadającego do pomieszczenia ciepła, oraz dobrze zaizolować stropy nad i pod pomieszczeniem i stosować takie źródła światła, które oddają jak najmniej ciepła (najmniej korzystne pod tym względem są zwykłe żarówki).

 

Katalogi

Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem technicznym klimatyzatorów do domu i biura oraz dla systemów klimatyzacyjnych: